Members Results 2016

Here are the results, in no particular order, for the 2016 NAWG members' writing competitions. Congratulations to all of those listed and thank you to all who took part.

The winners were announced at the NAWGFest Gala Dinner on Saturday 3rd September.

Details of the next round of members' competitions for 2017, deadline 30th April, will be detailed in the December Link magazine. They'll also be posted on this website, nearer the time.

Open Poetry – The Daisy Watkins Trophy

Judged by Susan Clarke.

Winner

The House Plant by Tim Taylor, Holmfirth Writers' Group.

Finalists
  • Come Back by Sally Brown, Holmfirth Writers' Group.
  • Confetti by Heather Ann Russell, Ponteland Writers.
  • Villanelle: Elegy by Mark P Henderson, Write from the Heart.

Formal Poem: Terza Rima – The CMP (UK) Ltd Trophy

Judged by Alison Chisholm.

Winner

Frost Patterns by Shelagh Wain, Burton Monday Writers.

Finalists
  • Comfort Food by Heather Ann Russell, Ponteland Writers.
  • Love at First Sight by Jill Rundle, individual member.
  • In Step by Stuart Randall, Moorside Writers.

Poem by Children – The Pam Fish Cup

Judged by Steve Bowkett.

Winner

Am I Stupid? by Shivani Cook, c/o Sarada Thompson, Llanelli Writers' Circle.

Finalists
  • Dear Great-Grandma by Isabel Ashby Foster, c/o Sylvia Rowley, Salford Women's Writers' Group.
  • Earth by Arthur Cartwright-Smith, c/o Susan Dora Cartwright-Smith, Carlisle Writers' Group.
  • Shakespeare you are a Legend by Ethan Sehmbhy, c/o Neil Sehmbhy, Wombourne Writers.

Travel Article – The Verica Peacock Memorial Trophy

Judged by Simon Whaley.

Winner

The Essence of India by Derek Keen, The Fellowship of the Pen.

Finalists
  • A Decent Bowl of Elk Soup by Andrew Connolly, Writers Reign.
  • Dulverton – Labradors, Lurchers and Ladies that Lunch by Helen Jane Somers, Writers in Somerset.
  • I Rang for Ice by Lynne C Potter, Hexham Writers.
Highly Commended
  • The God of Ordinary by Sheila Crawford, Hexham Writers.
  • In Search of the Old Crowd by Brenda Curry, The Poised Pen.

Ghost Story – The Aine Maire Chadwick Trophy

Judged by Bernadette Keeling.

Winner

The Pause by Sarah Dixon, York Writers.

Finalists
  • Code Red by David Lake, Writers in Somerset.
  • Not for Resus by Christina May, The Poised Pen.
  • Not Every Pair of Pyjamas has a Pocket by Sheila Crawford, Hexham Writers.
Highly Commended
  • Dead Famous by John Glander, individual member.
  • Ghost School by Bob Bishop, Walsham Writers.

Short Story with Given Phrase – The Professor David Lodge Trophy

Judged by Tim Wilson.

Winner

Voices by Derek Keen, The Fellowship of the Pen.

Finalists
  • Sit it Out by Edward Cartner, individual member.
  • The Sky Below by Carolyn Ward, Castlecroft.
  • Yesterday by Janet Killeen, individual member.

Short Story for Teenagers, Aged 14—15 – The Jilly Cooper Trophy

Judged by Steve Bowkett.

Winner

Off Piste by Derek Keen, The Fellowship of the Pen.

Finalists
  • A Helping Hand by Shelagh Wain, Burton Monday Writers.
  • Disappearing Act by Alan Edward Murton, Truro Creative Writers' Group.

Story by Children – The Pam Fish Cup

Judged by Steve Bowkett.

Winner

The Witch Hunter by Freya Arnott, c/o Jill Rundle, individual member.

Finalists
  • Anger thicker than Murder by Briony Arnott, c/o Jill Rundle, individual member.
  • The Doll Shop by Aidan Finlayson-Palmer, c/o Emma Finlayson-Palmer, Wombourne Writers.
  • Treasure Tomb by Lily Hurley, c/o Carol Hurley, Wombourne Writers.

Comedy Writing – The David Nobbs Memorial Trophy

Judged by Jane Wenham-Jones.

Winner

Pre-erection Promises by Andy Humphrey, York Writers.

Finalists
  • It's Good to Talk by Dick Sawdon-Smith, Thames Valley Writers' Circle.
  • Oops! by Bill Peters, Writers in Somerset.
  • The Wedding Guests by Michelle Pilkington, individual member.

Memoir – The Writers Bureau Trophy

Judged by Simon Whaley.

Winner

The Reality of Difference by Jean Eaton, Words in Edgeways.

Finalists
  • Buttering the Bread to the Edges by Jo Roberts, The Writers Hub.
  • Footprints in the Sand by Sarada Thompson, Llanelli Writers' Circle.
  • The Furniture of Life by Rosemary Gray, Ponteland Writers.
Highly Commended
  • All Fogged In and No Papers by Heather Susan Tinder, Truro Creative Writers Group.
  • Candy by Maggie Davison, Hexham Writers.

Ten Minute Play – The Sir Alan Ayckbourn Trophy

Judged by Marvin Close.

Winner

The Lace-Maker's Gift by Lynda Turner, Burton Monday Writers.

Finalists
  • A Hunter's Hope by Sally Mitcham, York Writers.
  • Dark Stop by Joanne Tyrrell, York Writers.
  • Forty-two by Amanda Giles, Hastings Writers Group.

Group Anthology – The Denise Robertson Memorial Plate

Judged by 2015 winners: Swansea and District Writers' Circle.

Winner

"temperaments" by Peterborough Writers' Circle.

Finalists
  • All Things Considered by The Poised Pen.
  • Athena – 25th Anniversary Issue by Llanelli Writer's Circle.
  • In the Company of Poets by Holme Valley Writers.

Mini-tale – Written during NAWGFest

Judged by kind volunteers at the festival.

Winner

Foreign Aid by Sue de Nimme, aka Penny Ellis.

Finalists
  • Love Match by Serendipity, aka Jill Rundle.
  • Pale on the Gatepost by The Red Dragon, aka Alison Ringrose.
  • A Simple Twist of Fate by Soul-collector, aka John Thompson.

Prize Draw – A Year's Free Membership

Winner

The Borderliners, c/o Anne Abbinnette.

Article Actions
Article Information
Author: Kevin Machin Date: July 5, 2016 11:22 am
Categories: Results Tags: None
Responses: 0 – open Article: 4865 – published
Submit a New Comment
Alternatively, you can use your account, if you have one – Log in
Cancel

article as:

Pages
Archives
Logo: Get Creative
Image: hissac.logo-t.png

Competition & Mentorships

We are proud to be associated with the Highlands & Islands Short Story Association.